6.7 C
Brno
Čtvrtek, 1 června, 2023
- REKLAMA -magazín
DomůPrůmyslZotavování eurozóny se tento měsíc nečekaně zrychlilo

Zotavování eurozóny se tento měsíc nečekaně zrychlilo

Aktivita v dominantním sektoru služeb se překvapivě zrychlila.

Zotavování eurozóny se tento měsíc nečekaně zrychlilo, protože aktivita v dominantním sektoru služeb se překvapivě zrychlila. To vykompenzovalo prohlubující se pokles aktivity ve výrobním sektoru.

Ukázaly to předběžné výsledky průzkumu společnosti S&P Global pro Hamburk Commercial Bank (HCOB), které naznačují, že ekonomika bloku na začátku 2. čtvrtletí nabrala tempo.

Podle rychlého odhadu se kombinovaný index nákupních manažerů pro sektory služeb i výroby v eurozóně (Purchasing Managers Index, PMI), který je klíčovým ukazatelem budoucí aktivity firem, po očištění od sezónních vlivů v dubnu 2023 zvýšil na 11měsíční maximum 54,4 bodu z březnových 53,7 bodu.

Hodnota indexu se tak ještě více vzdálila od hranice 50 bodů, která odděluje růst v daném odvětví od poklesu. A překonala odhady analytiků, kteří očekávali, že zůstane nezměněna na úrovni 53,7 bodu.

„Index nákupních manažerů pro eurozónu ukazuje velmi přátelský celkový obraz ekonomiky, která se dále zotavuje,“ uvedl Cyrus de la Rubia, hlavní ekonom Hamburk Commercial Bank.

„Bližší pohled však odhalí, že růst je velmi nerovnoměrně rozdělen. Například propast mezi částečně prosperujícím sektorem služeb na jedné straně a slábnoucím výrobním sektorem na straně druhé se ještě více prohloubila,“ dodal.

PMI dominantního sektoru služeb totiž tento měsíc vzrostl na 56,6 bodu z březnových 55 bodů, zatímco ekonomové předpovídali, že klesne na 54,5 bodu. To ukazuje, že poptávka po službách se zlepšila i přes vysoké životní náklady v regionu.

Avšak PMI výrobního sektoru se snížil na 45,5 ze 47,3 bodu a zaostal za odhady ekonomů, podle kterých měl stoupnout na 48 bodů. Jeho dubnová hodnota je nejnižší od vypuknutí pandemie nového koronaviru před třemi lety.

Index měřící produkci, který je součástí kombinovaného PMI v dubnu klesl na 48,5 z 50,4 bodu v březnu.

Inflační tlaky se mezitím dále zmírnily, přičemž růst vstupních nákladů dosáhl nejmenší tempo od února 2021. A dílčí index výrobních cen se snížil na 51,8 z 53,4 bodu, což je jeho nejmenší hodnota od konce roku 2020.

To pravděpodobně uvítají představitelé Evropské centrální banky, kteří se snaží dostat inflaci v eurozóně co nejblíže jejich dvouprocentnímu cíli.

Pokud jde o největší ekonomiky eurozóny, kombinovaný PMI německého soukromého sektoru se v dubnu zvýšil na 53,9 z 52,6 bodu v březnu a pohodlně překonal odhady analytiků, kteří očekávali, že dosáhne 52,7 bodu. A francouzský PMI vzrostl na 53,8 z 52,7 bodu, zatímco ekonomové předpovídali, že bude stagnovat.

- REKLAMA -magazín

Nejnovější články

Ostatní právě čtou