6.7 C
Brno
Čtvrtek, 1 června, 2023
- REKLAMA -magazín
DomůVýrobaZe 65 na tisíc. IBM představilo plány na kvantové počítače

Ze 65 na tisíc. IBM představilo plány na kvantové počítače

Společnost věří, že překoná omezení.

Ani přes dvacet let od začátku experimentování s kvantovými počítači stále není znám přesnější časový horizont, kdy bychom se mohli dopracovat k plně funkčním strojům, které by ukázaly potenciál této technologie.

Kvantové počítače by měly být dostatečně výkonné například pro simulace přírodních jevů či při vývoji léků, které dnešní počítače nezvládají.

Společnost IBM poprvé představila konkrétní časový plán, jak chce v příštích letech vyvíjet kvantové počítače.

Už za tři roky plánuje představit stroj s více než tisícem quibitů. V takovém počítači by mělo v mnohem menší míře docházet k chybám v porovnání s dnešními. Zároveň by již mohl být efektivnější při řešení některých problémů.

Pro srovnání, zatím nejvýkonnější kvantový počítač od IBM byl představen teprve nyní v září a má 65 qubitů.

Plány na tři roky
Kvantový počítač je speciální typ stroje, který využívá zákonitosti kvantového světa. Jeho základem je kvantový bit – qubit.

Zatímco běžný počítač pracuje s bity, které mohou být pouze v jednom ze dvou stavů (O nebo 1), qubit může být v obou stavech najednou. Je to, jako kdybyste vedle sebe postavili dvě židle a seděli na obou v jeden moment. Tato schopnost umožňuje kvantovým počítačům počítat současně více řešení, díky čemuž mohou oproti superpočítačům přinést výsledky mnohem dříve.

Problém je, že práce s kvantovými bity je velmi náročná. Vyžadují velmi chladné a izolované prostředí, protože i nepatrný kontakt s prostředím venku vede k chybám. I proto dnešní kvantové počítače pracují s nanejvýš několika desítkami qubitů.

V IBM věří, že se jim v následujících třech letech podaří chybovost omezit a počty qubitů výrazně navýšit.

Už příští rok chtějí představit kvantový počítač se 127 qubity, o rok na to další se 433. Vývoj má v roce 2023 završit stroj s 1121 qubity. Každý další bude vycházet ze zjištění a postupů týkajících se odstraňování chyb, které inženýři použili u předchozích.

Společnost tvrdí, že právě počítač s tisícem qubity jim umožní omezit chybovost natolik, aby začal být při práci s problémy efektivnější než superpočítače.

Avšak k tomu, aby kvantové počítače naplno ukázaly své schopnosti, by potřebovaly pracovat až s milionem qubitů, což je tisíckrát více než má mít ohlášený stroj od IBM. Společnost s ním podle nastíněného plánu počítá, ale přibližný rok už nevedla.

I Google chce milionqubitový počítač
Největším konkurentem IBM při vývoji technologie je Google. Technologický gigant má v plánu vyvinout počítač s milionem qubitů, chce to dokázat do deseti let. Bližší detaily nejsou známy.

Google minulý rok zveřejnil studii, podle níž dosáhl kvantové nadvlády – stavu, kdy je kvantový počítač schopen vyřešit roli, na kterou nestačí ani nejvýkonnější superpočítač světa.

Ten vlastní společnost IBM, která však práci loni kritizovala.

Podle IBM by sice jejímu superpočítači trval výpočet déle než kvantovému počítači od Googlu – v nejhorším případě 2,5 dne a ne deset tisíc let, jak tvrdila konkurence.

- REKLAMA -magazín

Nejnovější články

Ostatní právě čtou