6.7 C
Brno
Čtvrtek, 1 června, 2023
- REKLAMA -magazín
DomůRady a NávodyStaré telefony: Jsou zásobárnou toxických látek, kam s nimi?

Staré telefony: Jsou zásobárnou toxických látek, kam s nimi?

Co dělat s mobilním zařízením, jehož životnost již skončila?

Je naprosto v pořádku, pokud si při koupi nového telefonu necháme předešlý model v záloze. Pokud však patříte mezi lidi, kterým se doma hromadí stará elektronika, je načase začít s jejich postupnou likvidací.

Na Slovensku je v domácnostech odhadem několik desítek milionů odložených zařízení. Slováci takto po skříních skladují několik tisíc tun elektronického odpadu, který vyžaduje odborné zpracování.

Elektronické zařízení totiž obsahují toxické látky, a to zejména těžké kovy a jejich sloučeniny.

Nebezpečný odpad
Mobil, který končí spolu se zbytky večeře v odpadkovém koši, se nám může vrátit v nechtěné podobě.

Na smetišti zapadne do velké kupy odpadu, kde jej za pár týdnů pomalu rozdrtí buldozery a popelářská auta navážející nový odpad. Z odhozeného telefonu se postupně začnou uvolňovat toxické látky, které mohou bezděčně zkonzumovat zvířecí obyvatelé skládky.

Těžké kovy zase dokáží kontaminovat okolní půdu a spodní vodu. Tu pak pijí lidé a hospodářská zvířata, používá se ik zavlažování ovoce a zeleniny. Vyhozený telefon je tak na cestě zpět, a to v podobě, kterou si nikdo z nás nepřeje.

Ne nadarmo jsou mobilní telefony klasifikovány jako nebezpečný odpad, se kterým je třeba zacházet ekologicky. Podle portálu Tretiruka.cz, českého ekologického manažerského centra, dokáže jeden mobilní telefon kontaminovat až 132 tisíc litrů pitné vody.

Nelegální vývoz
Jelikož je recyklace elektroodpadu relativně nákladná, mnoho elektronického odpadu se nelegálně vyváží. Většinou do afrických a asijských zemí, upozorňuje nevládní organizace Greenpeace.

„Množství starých výrobků se vyváží do rozvojových zemí, kde se e-odpad třídí v recyklačních provozech. S velkou pravděpodobností končí část odpadu na skládkách komunálního odpadu, spalovnách nebo je ilegálně exportována do rozvíjejících se zemí.

Asi nejznámější je skládka takového odpadu v Ghaně. Je jich však bohužel mnohem víc,“ řekla pro Hospodářské noviny Ivana Kohutková, koordinátorka toxické kampaně Greenpeace.

Na staré se nezapomíná
Není nic špatného na tom pořídit si nový telefon, ale třeba se postarat io ty nepotřebné či nefunkční. Ekologická likvidace vyřazených mobilů je nesmírně důležitá, a přitom naprosto jednoduchá.

Vše, co musíte udělat, je zanést je na sběrné místo nebo zpět do prodejny některého z operátorů, kde jste si mobilní zařízení pořídili nebo do prodejny na opravu či prodej telefonů.

O ostatní se postarají za vás – odborně je zrecyklují a telefon se vrátí zpět do výroby v užitečné formě jako druhotná surovina. Tu dále využívají nejen výrobci elektronických zařízení, ale například i šperkaři. V mobilech a elektronice se totiž využívají také drahé kovy.

- REKLAMA -magazín

Nejnovější články

Ostatní právě čtou